Sušené české bylinky - Kostival

Kostival lékařský také hojně známí jako Černý kořen byl hojně využíván v tradiční bylinné medicíně na léčbu kostí, odtud i jeho název. Staré recepty a návody na zpracování, stejně jako historii a babská moudra naleznete níže.
Kostival lékařský je vytrvalá asi 60-100 cm vysoká bylina. Jeho lodyha je přímá a v horních partiích se rozvětvuje. Listy jsou umístěny střídavě, mají vejčitě kopinatý až kopinatý tvar, jsou chlupaté. Z rubové strany listů je velmi výrazná žilnatina. Květy jsou v dvojvijanech, mají pětičetnou souměrnost. Okvětní lístky mají barvu v odstínech načervenalé, fialové, modrofialové a červenofialové (vzácně i růžové a bílé). Roste především na hlinitých až jílovitých půdách, bohatých na živiny, slabě zásaditých až slabě kyselých.
Z kostivalu se sbíral hlavně kořen, případně listy. Nejvíce cenných látek rostliny kostivalu obsahují na jaře, sbírá se proto během března a dubna – kořen také na konci vegetace, kdy rostlina sesychá, tj. v říjnu a listopadu.

Historie a použití
Kostival lékařský je zmiňován již od 12. století jako léčivá rostlina. Obsahuje hlavně třísloviny, slizové látky, silice či alkaloidy. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně, protože obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní a při delším vnitřním užívání mohou poškozovat organismus. Používal se především jako mast nebo na obklady - na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách. Věřilo se, že podporuje tvorbu červených krvinek. Působí protizánětlivě a má příznivé účinky na záněty žaludeční sliznice.

Sušené české bylinky - Kostival Adresa : http://kostival.nolimit.cz/
Kategorie: Život, zdraví
Klíčová slova: Kostival lékařský, černý kořen, bylinná medicína, léčba kostí, kostivalová mast
Uloženo: 02.03.2018
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

 
Copyright © 2005-2019 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobních údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde