Lyžování v oblasti Kitzbühelu

Lze říci, že Alpy u Kitzbühelu jsou opravdovým zimním rájem pro každého lyžaře. Vůbec totiž nesejde na lyžařském umění. Svou sjezdovku si v regionu Kitzbühelských Alp najde skutečně každý. Dalším plusem tohoto severotyrolského regionu je jeho vzdálenost od ČR. Kolem Mnichova v Německu, kudy lyžaři z Čech cestují do Kitzbühelu či okolí, trvá cesta po rychlostních dálnicích jen něco málo přes 5 hodin. Navíc náklady na nocleh v Kitzbühelských Alpách nejsou nikterak závratné. Pochopitelně nocovat v historickém hotelu u náměstí v historickém jádru Kitzbühelu něco stojí, ale téměř nikdo nejede na lyže do Rakouska proto, že chce bydlet rovnou v kitzbühelském centru.

Obdobně jako s cenami za ubytování je to i s cenami za lanovky a vleky. Lyžařské pasy stojí v Kitzbühelských Alpách obvykle téměř ty samé peníze, co chtějí za lyžování "špičková" horská střediska v České republice. Kupříkladu ubytování na čtyři noci včetně snídaně plus skipas SuperSkiCard, opravňující jeho držitele k lyžování ve všech skiareálech Kitzbühelských Alp, se dá lehce pořídit pod 300 EUR za osobu. Pochopitelně podmínky k lyžování jsou v rakouských Alpách, ve srovnání s Českou republikou, na jiné úrovni. U lanovek a lyžařských vleků, kterých jsou v průběhu zimy v Kitzbühelských Alpách v provozu přes 300, se nečekají žádné fronty. Příznivci sjezdového lyžování si tady mohou vychutnávat jízdu na více než tisícovce kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ke všemu kvůli vysoké nadmořské výšce, ve které se v Alpách v Rakousku lyžuje, netrpí zdejší lyžařská centra deficitem přírodního sněhu.

Kitzbühelské Alpy se těší zájmu lyžařů nejen z Rakouska, ale i ze zahraničí, již více než století. Cestování a turistika se začala se v oblasti Kitzbühelu a blízkých vesnic rozvíjet už začátkem minulého století. Průkopnické vleky tu byly uvedeny do provozu už během 40. let 20. století. Kitzbühel a blízké Alpy se tak dají označit jako jednu z kolébek sjezdového lyžování. Během času si následně Kitzbühel zamilovala spousta celebrit jako zimní rekreační centrum. Zejména za druhé poloviny 20. století sem začaly opakovaně jezdit a prestiž Kitzbühelu rostla. Popularita sice vyšroubovala ceny hotelů a penzionů přímo v Kitzbühelu do značných výšek, avšak v nedalekých vesnicích, k nimž patří třeba Fieberbrunn či Sankt Johann, se dá pořídit dobré ubytování za příjemnější ceny. A na lyžování to odtud není tak daleko.

Možnosti k lyžování v zimním středisku Kitzbühel se ještě rozšířily roku 2005. Tou dobou byla zprovozněna lanovka 3S. Ta je vedena nad 2.500 metrů širokým a 400 metrů hlubokým údolím Saukasergraben. Lyžařsky propojuje horu Pengelstein s vrcholkem Wurzhöhe. Skiareál Kitzbühel / Kirchberg / Aschau tak byl rozšířen o další desítky kilometrů sjezdových tratí. V současnosti je možné se z Kitzbühelu přejet na lyžích kolem Pass Thurn až do Hollersbachu. Tato obec už se nachází v Salcbursku. Kitzbühel je však tyrolským lyžařským střediskem. Hollersbach je vzdálen od Kitzbühelu asi 20 km jižním směrem.

Nejen alpští lyžaři se však budou v Kitzbühelu cítit jako ryby ve vodě. Prvotřídní podmínky mají v oblasti Kitzbühelských Alp i třeba běžci na lyžích. Pro ně jsou k dispozici pravidelně upravované a přehledně značené trasy různých náročností a profilů. Určitě dobré je, že více než polovina stop vede skrz romantickou bílou krajinu. A neexistuje lepší způsob, jak do hloubky prozkoumat tento malebný kout Rakouska, než z běžecké stopy. Snowboardeři a freestyle jezdci se pochopitelně mohou těšit na několik snowparků. Komu by nestačilo sjezdování přes den, v Kitzbühelských Alpách si může svůj oblíbený sport vychutnávat i po setmění. Otevřeny jsou tady hned 4 tratě s nočním osvětlením.

Kromě městečka Kitzbühel se nachází v této oblasti i spousta dalších nevelkých obcí a vesnic, co jsou schopny svým hostům něco nabídnout. V řadě případů mají své vlastní lyžařské areály a dokonale vyplní přání přijíždějících hostů. Podle zkušených lyžařů jsou v Rakousku nejhezčí St. Johann, Pillersee, Waidring, Fieberbrunn, St. Ulrich, St. Jakob či Hochfilzen.

Jízdou po upravených sjezdovkách ale zábava v oblasti Kitzbühelských Alp rozhodně nekončí. Chvíli poté, co je ukončen provoz vleků a lanovek a po sjezdovkách se do údolí vrátí poslední lyžaři, začínají ve spoustě barů oblíbené après - ski párty. Pro dospělé i děti je připravena skvělá zábava v podobě noční jízdy na osvětlených sáňkařských drahách. Kdo by chtěl, může si zajezdit na bruslích buď na zastřešených stadionech, nebo pod širým nebem. Na vyznavače adrenalinu čekají snowtubingové jízdy nebo lezectví na ledu. Romantické duše si bezpochyby nenechají proklouznout mezi prsty možnost noční jízdy s koňským spřežením. A děti se dokonale zabaví na dětské après - ski párty.
Lyžování v oblasti Kitzbühelu Adresa : http://kitzbuhelske-alpy.wikidot.com/
Kategorie: Sport
Klíčová slova: cestování, dovolená, lyžování, lyže, sníh, zima, hory, Alpy, sjezdovky, Rakousko
Uloženo: 11.01.2019
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

 
Copyright © 2005-2019 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobních údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde