Řecko, řecké ostrovy

Řecká republika se rozkládá na nejjižnějším cípu Balkánského poloostrova. K tomu je následně potřeba připočítat i přes 2.000 ostrovů. Těmi největšími jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Evia. Řecko hraničí s Tureckem, Bulharskem, Makedonií a Albánií. Je omýváno vodami pěti moří - Egejského, Krétského, Thráckého, Středozemního a Jónského. Celková rozloha Řecka je 131.940 kilometrů čtverečních. Východní část Řecka se navíc může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží v Evropě. To se táhne v délce okolo 15.000 km.

Řecko bylo ve starověku nejen středobodem umění a filosofie, ale třeba též politiky a věd. Dnes se považuje za kolébkou evropské vzdělanosti. Bylo i zemí starobylých Bohů, kteří ji náležitě rozmazlovali. Na svět tady přišli velcí myslitelé, filozofové i panovníci. K nim se řadí kupříkladu Platón, Aristoteles nebo Alexandr Veliký. Bylo rovněž vlastí mýtického krále Mínoa. Řecko vstoupilo do povědomí též jako místo narození nejstaršího řeckého básníka Homéra. Jemu se připisuje sepsání eposů Ilias a Odysseia. Dnes se země může chlubit poutavou historií i pestrými kulturními tradicemi.

V antice se na území Řecka nacházely hned 4 ze slavných 7 divů světa starověku. Byli jimi Rhodský Kolos na ostrově Rhodos, Diova socha v Olympii na Peloponésu, mauzoleum v Halikarnassu (dnešní Bodrum) a chrám bohyně Artemis v Efesu (současné turecko). Odkaz starodávné řecké civilizace je v zemi stále aktuální. Důvodem je spoustě dochovaných velkolepých památek. Právě tyto památky, ve spojení s okouzlující přírodou a příjemným podnebím, vábí do Řecka každým rokem velké počty turistů z nejrůznějších koutů planety.

Kromě bohaté a velice poutavé historie se Řecko chlubí krásnou a různorodou krajinou. Na území Řecka se střídají vysoká pohoří se zelenými nížinami. Podél břehů jsou roztroušeny velké i malé ostrovy. Ty tvoří přes 1/5 rozlohy Řecka. Ze všech ostrovů ovšem pouze na necelých 80 trvale bydlí více než 100 obyvatel. K nejznámějším souostrovím náleží Severní a Jižní Sporady, Kykladské ostrovy, Dodekanéské a Jónské ostrovy. Coby nezařazené ostrovy bývají uváděny Evia a Kréta. Kréta je také největším z řeckých ostrovů. Na ostrovech v Řecku je stále k vidění tradiční způsob obživy ostrovanů. Na řecké pevnině se nacházejí významné horské celky. Těmi hlavními jsou Rodopy, pohoří Pindos nebo Helenidy. Nejvyšší řeckou horou je 2.919 metrů vysoký Olymp. Ovšem hornaté jsou také některé z ostrovů, jako kupříkladu Kréta.

V řeckých letoviscích panují vhodné klimatické podmínky pro dovolenou. Ty umožňují rekreaci u moře po dobu nejméně pěti měsíců. Zdejší subtropické podnebí s horkými léty a mírnými zimami je pro Středomoří typické. Během hlavní letní turistické sezóny, což znamená červenec - srpen, ohřívají zemi větry z Afriky. V tomto období teploty nezřídka přesahují hranici 40˚C. Podél pobřeží pevninského Řecka i řady ostrovů byla vybudována moderní prázdninová letoviska. Ta nabízejí kvalitní ubytování, výborné restaurace, spoustu zábavy i bohaté sportovní vyžití.

Řecká republika je v současnosti domovem přibližně 11 milionů obyvatel. Z nich skoro 4 miliony obývají metropoli Athény. V zemi žije spousta přistěhovalců z okolních zemí. Hlavně z Makedonie, Albánie a Turecka. Původní Řekové jsou z velké části ortodoxního vyznání. Hlavní město je nejnavštěvovanějším místem v zemi. Velkým lákadlem pro turisty je v první řadě slavná Akropole s významnými chrámy. Stojí zde i Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. K vidění je i Erechteion s překrásnými sochami žen v průčelí. Turisté také rádi navštěvují Dionýsovo divadlo nebo Panathénský stadion. Druhým největším městem je s milionem obyvatel Soluň. Ta je situovaná na severozápadě země. Za návštěvu stojí historicky důležitá místa jako Korint, Mykény, Delfy, Olympii nebo Epidaurus. K nejnavštěvovanějším památkám se řadí kláštery Meteora, vystavěné vysoko na skalách. Tajemstvím je opředena mnišská republika na poloostrově Athos. Ten je součástí Chalkidiki a ženám je přístup zakázán. Řecko se v současné době může pochlubit 17 památkami, které jsou zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Většina návštěvníků Řecka avšak nepřijíždí do země kvůli památkám. Přitahují je sem překrásné pláže, skvělé koupání, potápění a další vodními sporty. Kdo už v minulosti strávil dovolenou na jednom z ostrovů v Řecku, jistě nelitoval. Pro řecké ostrovy jsou typické bílé stavby s modrými okenicemi, větrné mlýny a malebné kostelíky. Nezapomenutelná je například návštěva ostrova Santorini. Na něm si můžete vychutnat pravé Řecko. K návštěvě zve i ostrov Kos, nacházející se nedaleko tureckých hranic. Každý ostrov je odlišný a něčím jedinečný. Poklidný řecký styl života je možno do sytosti vychutnat též na poloostrově Chalkidiki, Olympské riviéře nebo poloostrově Peloponés.
Řecko, řecké ostrovy Adresa : http://dovolena-recko.atwebpages.com/
Kategorie: Cestování, dovolená
Klíčová slova: cestování, dovolená, zájezdy, moře, pláže, Řecko, ostrov, ostrovy, Kréta, Rhodos
Uloženo: 16.01.2019
Hodnocení (jako ve škole) 
Hlasuj:   1 2 3 4 5
Hodnocení recenze: Nic
Hodnocení webu: Nic

 
Copyright © 2005-2019 by Zdeněk Hejl. Zásady ochrany osobních údajů.
Napište (nechte si napsat) recenzi. Hodnocení a kritika webu Web-Recenze.cz | Reklama zde